Mücevher Balığı Hakkında Herşey

tarafından
584
Mücevher Balığı Hakkında Herşey

Şahsen kendim beslediğim bu balık türünde, akvaryumunda beslemek isteyen sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm konuları sizinle paylaşacağım. Önce kötü diyebileceğimiz yanları sonra iyi yanlarını yazacağım en sonda diğer bilgileri sizinle paylaşacağım. Yazı besleyenlere yavru almak için biraz öneri, beslemek isteyenler ve düşünenler için aklında kalabileceğini düşündüğüm her şeyi yazmaya ve tek bir yerde toplamaya çalışacağım. Balığın özelliklerinden önce bu balığı beslemek istiyorsanız sizin akvaryumunuzun nasıl olması gerektiği önemli. Sıkılmaz okursanız birçok şeyi sizinle paylaştım.

Peki bunlar neler?

Bu balığı beslemek istiyorsanız ve akvaryuma yeni başlayacaksanız önerilen türlerden birisidir öncelikle bende önerebilirim.

Öncelikle bu balıklar biraz kavgacı. O nedenle küçük bir akvaryumunda başka türlerle besleyemezsiniz. Akvaryumunuz küçükse, büyükse çok problem olmaz.

Hatta şöyle bir durum var bu balıklar tek eşlidir. Eş tuttukları zaman kendi türü de olsa akvaryumunuzda çift olan balıklar diğer balıkları sürekli kovalayıp benimsedikleri alana yaklaştırmayacaktır. Yavruları olunca bu daha da şiddetli olmaktadır.

Akvaryumun bence olmazsa olmazı Vatoz balığı varsa ne olur? Hemen söyleyeyim vatozunuza da yumurtlayıp yavruladıklarında kuyruğunun bozulduğunu göreceksiniz. Ona da kuyruğundan saldırıyorlar. (Yanlarında Leopar Vatoz beslemiştim.) Vatoz yavrulara dokunur mu diye sorarsanız barışçıl bir tür olduğu için asla dokunmaz. Ama yavrular büyüdükçe ona dokunmaya başlayacaktır.

Akvaryuma bu balıklarla canlı bitki koyamazsınız. Nedeni bu balıklar kumu kazarlar sürekli. Hatta ben yumurtalarını koymaları için bıraktığım çömleğin içini ve bir tarafını yumurtlamaya hazırlandıklarında, yumurtladıkların da ve yavrular yumurtadan çıktıktan sonra bile sürekli kumu değiştirdiler. Çömleğin içindeki kumları dışarı atıp yavrulara uygun hale getirmek için yapıyorlar bunu. Bitkileri yemezler ama sökeceklerdir sürekli. Ama sağlam tutunan veya sizin sağlamca tutturduğunuz bitkilerde çok problem olacağını zannetmiyorum. Bitkileri yemezler çünkü.

Bende 2 çift vardı. Ve 2 çiftinde yumurtlama zamanı geldiğinden ve kavgaları çoğaldığından akvaryumu 2 ye böldüm ama yumurtlayabilecek tek çömlek vardı. Bende bunu bir tarafa koymuştum diğer çiftin yanına bir şey koymadım. Akvaryum tabanının kumunu kaldırıp yumurtaları tabana döktüler ve sorunsuz yavru aldım bu şekilde de.

Şimdi bu türün güzel yanlarına geçelim.

Öncelikle üstlerinde mücevher gibi parlayan mavi benekler bulunur. Ve gerçekte güzel bir görünümleri vardır. Normalde renkleri gridir. Fakat kızıştıklarında ve yavru iken büyüme(ergen) dönemlerinde kırmızılaşırlar ve mavi benekleri daha canlı bir hal alır ve güzel bir görünümde olurlar. Kızışma zamanları renkleri daha da güzel hal alır. Genelde tabanda ve orta kısımda gezerler. Eğer akvaryuma elinizi sokarsanız stresli değillerse ve size alışmışlarsa siz yaklaşır ve elinize dokunurlar sizden kaçmazlar.

Yavrulama

Eğer bu balığı beslemek ve akvaryumunuza koyunca yavruda almak isterseniz. Yavru iken 5-6 tane alın ve büyümelerini bekleyin çift tuttuklarında çift olan balıklar beraber yüzmeye başlayacaktır.

Bazı yerler çift olarak satabilir ama bundan emin olamayacağınız için garantili yöntem budur.

Eş tutan balıklar sürekli yavrular hem de her ay en az 70-80 yavru mücevher balığınız olur. Eğer ortam koşulları müsaitse sürekli yavrularlar. Bu nedenle genelde ucuza satılırlar ben yavru iken tanesi sanırım 3 TL den almıştım. 10 tane aldım 2 çift çıktı içlerinden gerisini verdim akvaryumcuya 2 çifti tuttum. Sonra ben akvaryumcuya yavru vermeye başladım.

Ticaretini yapmak isterseniz çok yavruladıkları için fazla para etmezler genelde seven kişiler beslemekte bende zaten yavrular çoğalınca akvaryumcuya verip para yerine yem alıyordum.

Peki yavrularını yer mi bu tür derseniz.

Kesinlikle kolay kolay yemezler. Genelde bende yavrular dış filtreye çekilme sonucu azaldı ama onun içinde de hemen ölmediklerinden içini açıp toplamışlığım çoktur ? Ama stresli olurlarsa yeme ihtimalleri var.

Çok net olmasa da yumurtalarından çıktıkları halleri.

Yavrulayınca ayırmak gerekmez ama filtreye kaçma vs durumdan kurtulmak isterseniz en garanti yöntem size söyleyeyim yavruları sorunsuz akvaryumda tutmak için. Bir tane şişenin (cam şişe daha iyi olur) kapak kısmından biraz bio sünger alın ve hava hortumuzunu ortasından geçirin sonrasında sonra süngeri kapak gibi şişenin ağzına sokun bu şekilde balıklar için yapılan kuluçka makinesi gibi olacak şişe. Hortumunuzun ucunda hava taşınız olsun yine. Ama dibine kadar sokmanıza gerek yok çok suyu dalgalandıracaktır bu da yavrulara zarar verecektir. Şişenin kapak kısmına yakın olsun. Bu şekilde şişeyi akvaryumun içinde tutabilir ve balıkları akvaryumdan ayırıp yavru akvaryumu kurmanız gerekmez. Cam şişede hem su kalitesini düşürmez hem de kötü bir görüntü oluşturmaz. Veya pipo fitrede kullanabilirsiniz. Ama fazladan filtre almak istemezseniz ve hava motorunuz var ise dediğim yöntem sizin işinizi görecek ve başka balıklar varsa akvaryumda onlardan da yavruları koruyacaktır. Alttaki resimde hava taşı yukarda kaldığı için çıkmamış ama mantığı anlattım bu şekilde akvaryumun bir köşesinde yavrulara bakabilirsiniz. Yemlemek için çıkarır yem atar geri koyabilirsiniz.

Mücevher balıkları düz yumurta sökerler. Çiftleşirken dişi yumurtaları yapıştırır erken hemen gelip dölleme yapar bu işlem uzun sürer beslediğiniz taktirde üremelerine çok kez görebilirsiniz. Çünkü 70-80 yavru demiştim yazının başında ama daha fazla da olabilir 250-300 gibi. Yumurtalarını bırakmaları için bir parça porselen, akvaryumcudan taş veya çömlekler alabilirsiniz. Aldığım yerde 7.5 ile 15 TL olarak 2 çeşit vardı. Büyüklüklerine göre değişir.

Birde yavruladıklarında ve yavrular yüzmeye başladıklarında yavrularını akvaryumun her yerinde yüzdürürler. Çobanın sürüyü gütmesi gibi bir görüntü çıkar ortaya sürüden ayrılanı ağızlarıyla alıp diğerlerinin yanlarına atarlar. Yediklerini sanabilirsiniz ama yemez ağırlarında tutarlar. Bu akvaryumunuzda yavru aldığınızda çok güzel bir görüntü oluşturacaktır.

Su Değişimi

Eğer balıklarınızda sağlık problemi yok ve oturmuşsa hiç problem olmuyor. Yavrularda da aynı şekilde. Su değişiminden sıkıntı yaşadığım bir balık olmadı. Ama birde kullanmanız için size de önerebileceğim Sera Aquatan var. Bu sıvı normal sudaki balıklar için zararlı olan materyalleri tutuyor. Ve suyu balıklar için daha iyi hale getiriyor.

Cinsiyet Ayrımı

Bu hemen anlaşılabilen bir şey değil bu türde. Ama genel olarak ayırt edebileceğiniz yöntemler erkekleri daha büyük boyda, daha parlak ve kırmızılıkları daha koyudur. Dişi erkeğe nazaran daha küçük boyda ve renkleri erkeğe göre daha soluktur. En fazla 12 cm civarında olmaktadırlar boyları.

Beslenme

Bu balıklar hem etçil hem de otçuldur. O nedenle vereceğiniz her yemi götürecektir. Günlük 1 defa veya 12 saat aralıkla 2 defa besleyebilirsiniz. Ama akşam vereceğiniz yem sabah verdiğiniz yemde az olsun.

Bu balık için akvaryum koşulları nasıl olmalı?

Akvaryum sıcaklığınız 24°C – 26°C aralığında olmalıdır. Daha yükseğini tolerans edebilir. Ama hastalık vs yoksa beyaz benek gibi arttırmayın.

Su sertliği olarak nötr, pH aralığı 7.0-7.5 dir. Akvaryum suyunu düzenli değiştirdiğiniz taktirde su zaten onlar için taze olacaktır. Tabi yeni eklediğiniz suyu birkaç gün dinlendirip havalandırıp ekleyin. Birde kış ayında soğuk su birden eklemeyin suyu parça parça ekleyin. Balıklara şok etkisi yaparsınız ani sıcaklık değişiminde ki bu hangi türde olursa olsun oldukça sakıncalıdır.

Akvaryum hacmi eğer tek çift besleyecekseniz 40 cm den uzun akvaryumlarınız yeterli gelebilir. Çok sıkıntı yaşamazsınız. Kalabalık beslerseniz balıklara yaşam alanı kalmaz. Daha büyük akvaryum gerekir. Zaten sürekli kavga çıkar yavrulama zamanında diğer balıklarınız zarar görür.

Akvaryumda başka türlerle bakılamaz mı?

Bakılabilir. Ben leopar vatozla birlikte bakmıştım. Hatta bir ara sarı prenseslerle de besledim. Akvaryum hacminiz büyükse diğer cikletlerle yaşayabilir. Çok sorun olmaz.

Eğer merak ederseniz bu balık hakkında diğer bilgiler

Latince olarak adı: Hemichromis guttatu, ciklet denilen balık türlerindendir.

Köken: Sahelo-Sandanian bölgesindeki nehirler.

Yaşam Alanı: Akıntılı sığ nehirler, bataklıklar, oxbow gölleri

Bu yazıyı yaklaşık bir yarım saatte yazdım aklıma gelenleri. Eğer başka merak ettiğiniz bir konu olursa bu tür hakkında yorum kısmına yazıp sormayı unutmayın bildiğim kadarıyla size yardımcı olmaya çalışırım.