Python Notlarım #8 – SQLite Kullanımı – İteratör

Çok ayrıntıya girmeden hatırlatıcı nitelikte temel işlemler için birkaç örnek. SQLite veritabanını kullanabilmek için sqlite3 kütüphanesini import etmeniz gerekmektedir. import sqlite3 Bazı kodlarda sorgularda 3...

phyton

Çok ayrıntıya girmeden hatırlatıcı nitelikte temel işlemler için birkaç örnek.

SQLite veritabanını kullanabilmek için sqlite3 kütüphanesini import etmeniz gerekmektedir.

import sqlite3

Bazı kodlarda sorgularda 3 tırnak mevcut başında ve sonunda. Bunun nedeni yazılan sorguyu alta aldığımda hata vermemesi için. Ayrıca sorgulardan sonra bağlantıyı kapatmanız gerekmektedir.

SQLite Yeni Veri Ekleme

Aşağıdaki kod values kısmında yazılı olan verileri customers tablosuna ekler. Parantez içindeki kısımlar ile values kısmında olan veriler birbirine karşılık gelmektedir.

SQLite Veri Güncelleme

Customer tablosunda city(şehir) alanı ‘Eskişehir’ olan verileri ‘İstanbul’ olarak güncelleme sorgusu. Eğer where kısmını kaldırırsanız tüm city kolonunu ‘Eskişehir’ e çevirir.

SQLite Veri Silme

CustomerId alanı 60 olan veriyi siler. Eğer where alanını kaldırırsanız tablo içerisindeki tüm veriyi silersiniz.

SQLite Veri Listeleme 1

Aşağıdaki kod city (şehir) alanında ‘Prague’ veya ‘Berlin’ olan verileri getirir ve ilk önce isme ismi aynı olan varsa soy isime göre sıralayıp listeler.

SQLite Veri Listeleme 2

Aşağıdaki kod şehirler adlarını ve o şehre ait kaç kayıt olduğunu geri çevirmektedir. Bu kod ayrıca Group By ve Having kullanımına da bir örnektir. Group by ile gruplama having ile de gruplarken 2. bir where görevi üstlenmektedir. Aşağıdaki örnekte city kolonuna göre grupla ama city 1 den fazla ise anlamı taşımaktadır.

SQLite Veri Listeleme 3

Like kullanımına bir örnek. Örneğin metinsel bir ifade içerisinde aradığımız metinler şunu içeriyorsa getir şeklinde sorgularda like kullanılır. Aşağıdaki kodda FirstName alanında e ile başlayan kayıtları getir şeklinde bir sorgu yazılmıştır.

İtaratör Örnek


Yazar Hakkında

Cevap veya Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yok

Bu yazı için henüz hiç yorum yazılmamış. İlk sen yaz.

INFO4IDEA