SQL Sıralama Yaptırma Kodu

SQL‘ de sıralama yaptırmak için kullanılan komut ORDER BY komutudur. Bu komut ile A’ dan Z’ ye , büyükten küçüğe, yeniden eskiye şeklinde veya DESC...

sql

SQL‘ de sıralama yaptırmak için kullanılan komut ORDER BY komutudur. Bu komut ile A’ dan Z’ ye , büyükten küçüğe, yeniden eskiye şeklinde veya DESC komutunu da ekleyerek tam tersi şekilde de sıralama yaptırabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için kullanılacak ana taslak

ÖRNEK 1 Küçükten Büyüğe

Alttaki kod size ogrenci_no,  ogrenci_ad,ogrenci_soyad sütunlarını getirecektir ve ogrenci_no sutunda küçükten büyüğe sıralama yapacaktır.

ÖRNEK 2 Büyükten Küçüğe

Alttaki kodun üstteki koddan tek farkı DESC komutunu eklemem. Size yine ogrenci_no,  ogrenci_ad,ogrenci_soyad sütunlarını getirecektir ve ogrenci_no sütunda bu sefer büyükten küçüğe sıralama yapacaktır.

Üstte iki örnek kullanarak size nasıl sıralama yapılacağını gösterdim hangi sql yazılımını kullandığınız fark etmez hepsinde aynı şekilde çalışır. ORDER BY ve ORDER BY – DESC komutlarıyla isterseniz sayı olarak, isterseniz alfabe olarak veya tarih olarak sıralama yapabilirsiniz herhangi bir kısıtlamanız yok. Genel mantık üsteki gibidir. Sıralama yapacağınız sütunu tablo satırınızdan sonra ORDER BY ile eklemek ve çalıştırmak.


Yazar Hakkında

Cevap veya Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yok

Bu yazı için henüz hiç yorum yazılmamış. İlk sen yaz.

INFO4IDEA