C# ile Arduinoya Otomatik Bağlantı Kurma

Merhabalar C# ile bir arduinoyu bağladı ve onun üzerinden işlem yapıyorsanız genel örnekler de hep bir selectbox olur ve seri portlar onun üstünde gösterilir ve siz seçersiniz.

Ben arduino ile ufak bir proje ile uğraşırken. Bu şekilde uğraşmak yerine otomatik bir bağlantı nasıl yaparım diye biraz araştırdım. Çünkü genel olarak bu tür işlemleri hep otomatize ederim. Ancak bu konuya özel net bir örnek göremedim. Sonrasında o konuyu biraz daha geniş tutup seri porta nasıl bağlanırım otomatik diye aratırken farklı farklı örneklere denk geldim ve projemde istediğim otomatik bağlantıyı sağlamış oldum.

Eğer sizin de böyle bir ihtiyacınız olursa aşağıda kendi projemden ayrı olarak ufak bir örnek yaptım ve github a da ekledim. Github üzerinden örnek uygulamayı direkt olarak indirebilirsiniz. Ancak uygulamayı direkt çalıştırmadan önce ufak bir değişiklik yapmanız gerekmekte o değişikliği de yazısının devamında veya github da açıklamada bulabilirsiniz. Çok uzun ve ya sıkıntılı bir işlem değil muhtemelen 1 dakikanıza mal olacak. 🙂

Öncelikle aygın yöneticisini açın ve bağlantı noktaları kısmından cihazınızı bulun ben klon bir arduino cihaz ile yaptım bu işlemi ama ne olduğu önemli değil herhangi bir seri portla çalışan cihaza da bu şekilde bağlanabilirsiniz.

Aygıtınızı bulunca üstüne tıklayın ve Ayrıntılar sekmesi kısmına girin.

Özellik kısmından Cihaz Örneği Yolunu seçin.

Buradaki değeri bir yere kopyalayın ve bize lazım olan kısımları alın. Aşağıda X ve Y’ ler ile koyu ile belirttiğim kısımlar cihazınızın VID ve PID değerleri bunları alın ve proje içerisinde bulunan değişkenlere yazın.

USB\VID_XXXX&PID_YYYY\7&47CCC76&0&2

Sonrasında projeyi çalıştırabilirsiniz. Form açıldıktan sonra size bağlı olduğu port bilgisini ekranda gösterecektir. Eğer seri port üstünden mesaj göndereceksenizde mesajı textbox alanına yazıp gönderebilirisiniz.

Projenin GitHub Linki: https://github.com/myuce-aa/c–arduino-auto-connect

Direkt olarak kodları görmek isterseniz: https://github.com/myuce-aa/c–arduino-auto-connect/blob/master/ArduinoAutoConnection/Form1.cs

Kodları zaten projeyi yüklediğimden buraya ayrıca eklemedim. Ayrıca kodların arasına birkaç açıklama ekledim. Ancak anlaşılmayan bir işlem var ise yorum yaparsanız, istediğiniz kısımları ayrıntılı yazabilir veya yorumlarda açıklayabilirim.

İyi Çalışmalar…

3 comments / Add your comment below

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir