Codeigniter Sayfalama Nasıl Yapılır?

Codeigniter kullanarak bir proje geliştirirken sayfalamayı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Codeigniter bu işlemi sizin için oldukça basitleştirmiştir. Aşağıda ben size sayfalamanın nasıl yapıldığını anlatacağım....

codeigniter-logo

Codeigniter kullanarak bir proje geliştirirken sayfalamayı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Codeigniter bu işlemi sizin için oldukça basitleştirmiştir. Aşağıda ben size sayfalamanın nasıl yapıldığını anlatacağım. Ayrıca kodlardan sonra benim kullanmadığım ayarları da özelleştirebilmeniz için codeigniterin kendi Pagination Class sayfasının linkini bulabilirsiniz.

Öncelikle sayfalamayı kullanacağınız sayfanın contollerında sayfalamayı hangi sayfada kullanacaksanız onun fonksiyonuna aşağıdaki kodları kopyalayın. Kodların yanına açıklamalarını ekledim. Ben sayfalamayı controllerın indexin de kullanacağım.

Bu kodlardan sonra Database modele yolladığımız iki yer var kodlar arasında. Ben kodlardan sorgulama yaparken. Mesela yazıların kategorisini alma, yazan kişini adını alma gibi işlemleri join kullarak gerçekleştirdim çünkü bu bilgiler farklı tablolarda tutulmaktadır.

Controller ve Database Model işlemlerinden sonra geri kalan şey verileri sayfaya basmak.  Bununla alakalı kodlarda aşağıda bulabilirsiniz:

Bu kodları sizin projenize uygun değişikleri yaparak kullanabilirsiniz ve sayfalama olayını çok kısa ve kolay şekilde yapabilirsiniz.  Bu kodlar sonunda oluşan görüntü şu şekilde şuan ben daha geliştirme aşamasında olduğu için rastgele başlıklar var dikkate almayın onu 🙂

Ayrıca diğer ayarlar için Codeigniter’ ın kendi sayfalama sayfası -> Tıklayın

admin/blog/index

tablo

admin/blog/index/2

tablo

Yazar Hakkında

Cevap veya Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

INFO4IDEA