laravel

Laravel Localhost’u İç Ağınızda Yayınlama ve Port Değiştirme

Merhabalar, bu yazıda Laravel’ i yerel ağınızda yayınlama, standart çalışma host adresi yerine farklı bir host verme ve port bilgisini değişmeyi bulacaksınız.

Projeyi Yerel Ağda Yayınlama

Laravelde bir proje geliştiriyor ve bu projeyi kendi bilgisayarınız hariç başka cihazlarda bir sunucuya ihtiyaç duymadan test edebilmek istiyorsanız veya örneğin şirket içinde aynı ağa bağlı olan başka birilerinin projenizi test edebilmesini istiyorsanız projenizi lokal ağ üzerinde nasıl yayınlayacağınızı anlatacağım.

İlk önce kendi ipnizi öğrenmeniz gerekli. Bunun için Windows’ da arama kısmına ‘cmd’ yazın ve Komut İstemini açın. Komut İstemi açıldıktan sonra ‘ipconfig’ yazarak lokaldeki ip adresinizi öğrenin. Örneğin benimki 192.168.1.33 bu adres bana modemin verdiği ip. Bana projeyi yayınlamak için lazım olanda bu.

Kendi ipmi öğrendikten sonra yapmam gereken şey şu normalde projeyi çalıştırmak için ‘php artisan serve’ komutu verdiğimde proje standart olarak ‘127.0.0.1:8000‘ adresinden yayına alınır. Bu komuta bir ekleme yapacağız.

php artisan serve --host=192.168.1.33

Şeklinde komutu verirsem bu sefer proje yerel ağda yayına çıkacaktır. Bu komutu verdiğinizde güvenlik duvarı uyarısı alabilirsiniz. Buna izin vermeniz gerekmektedir. Verdikten sonra aşağıda gördüğünüz gibi ‘http://192.168.1.33:8000’ adresinden yayına girdi.

Proje bu şekilde çalışırken ağınızda bulunan herhangi bir cihazdan bu adresi yazdığınızda projenize erişebileceğinizi göreceksiniz. Bu şekilde ağınızda bulunan kişilere projenize erişim verebilir ve sunucuya ihtiyaç duymazsınız.

Port Değiştirme

Projeniz standart olarak 8000 portu ile çalışır. Eğer bu portu kullanamıyor veya bir nedenden ötürü değiştirmek isterseniz yapmanız gereken tek şey ‘php artisan serve’ komutunun devamına ‘–port=8080’ eklemek. Burada 8080 örnek verdim. Siz istediğiniz müsait olan herhangi bir port bilgisini girebilirsiniz. Örnek olarak;

php artisan serve --port=10000   

Bu komut verildiğinde proje 10000 portu ile çalışmaya başlar.

Hem Host Hem Port Değiştirme

Yukarıda gördüğünüz iki yöntemi birleştirip kullanmanız mümkün. ‘php artisan serve’ komutu devamına hem host hem port bilgilerini verirseniz. Projeniz girdiğiniz host ve port bilgisine göre çalışmaya başlayacaktır. Örneğin;

php artisan serve --host=192.168.1.33 --port=10000 

Ekleme yapmak istediğiniz bir bilgi olursa yoruma belirtebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir