sql

MSSQL’ de Sql Biçimde Export Alma

Microsoft SQL Server(MSSQL) üzerinden sql dosya biçiminde export almak isterseniz aşağıdaki adımları uygulayarak bunu yapabilirsiniz. İsterseniz tek bir dosya isterseniz her tablo için ayrı ayrı dosya çıktısı vermektedir bu işlem. Ayrıca veri tabanı oluşturma kodları ile beraber içindeki verileri ile çıktı alabilirsiniz veya sadece tablo oluşturma kodlarını alabilirsiniz.

1. Adım

Export almak istediğiniz veri tabanınına sağ tıklayın ve Tasks -> Generate Scripts… seçeneğine tıklayın.

2. Adım

Gelen ekrandan Next butonuna basın.

3. Adım

Sonraki gelen ekranda Script entire database and all database object seçeneğini seçerseniz veri tabanı içerisinde bulunan tüm tablolar için çıktı verir. Eğer Select specific database object seçeneğini seçerseniz. Aşağıdaki liste aktif olur ve hangi tabloları dışarı aktaracağınızı seçebilirsiniz.

Benim örnek veri tabanında tek bir tablo mevcut zaten o nedenle ilk seçeneği seçip Next diyorum.

4. Adım

Bu adımda isterseniz .sql şeklinde, isterseniz veri tabanı kodlarını sizin için kopyalama işlemi yapar sizde istediğiniz yere yapıştırırsınız veya yeni bir sorgu yazma ekranı açar ve kodları size gösterir.

Save to file seçeneği .sql şeklinde size çıktı verir. Bu seçenek altında bulunan Single file seçerseniz size tek bir sql dosya verir. Eğer Single file per object seçeneğini seçerseniz her tablo için ayrı ayrı .sql dosyaları oluşturur.

Save the clipboard sizin için veri tabanını kopyalar istediğiniz bir metin belgesi veya yeri açıp direk yapıştırabilirsiniz.

Save to new query window seçeneği sizin için bir sorgu dosyası oluşturur ve açar.

Bu kısımda size gerekli olan ayarı ayarlayın ama hemen ileri(next) demeyin!

5. Adım

Sağ üstte bulunan Advanced butonuna tıklayın ve Types of data to script seçeneğini bulun ve exportta ne istiyorsanız onu seçin.

Data only seçeneği sadece tablolarda bulunan verileri çıktı verir.

Schema and data seçeneği hem tablo yapısını hemde verilerin bulunduğu çıktıları verir.

Schema only seçeneği size sadece tablo yapılarının olduğu çıktıları verir.

Burada çıktı için çeşitli seçenekler mevcut eğer çıktınız da gerekli bir durum varsa bu kısımdan diğer ayarları yapabilirsiniz.

Hem veri hemde tablo yapısını çıktı almak için Schema and data seçeneğini seçin ve OK butonuna basın ve şimdi Next butonuna basabilirsiniz.

6. Adım

Artık yapılacak işlemler tamam ileri butonuna bastıktan sonra size çıktı için bir ön izleme gösterecek dosyayı kaydedeceği yer, ayarlar kaynak veri tabanı vs. Tekrar ileri(next) butonuna basın.

7. Adım

6. adımdan sonra geçen ekranda dosyanız veya dosyalarınız oluşmuş olacak. Benim örneğimde bir adet tablo olduğu için rapor kısa bir ekran oldu ama siz de daha fazla tablo olursa rapor daha uzun olacaktır.

Bunlar da çıktıdan görüntüler;

kod

Yapılacak işlemler bu kadar.

Son olarak, iyi çalışmalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir