Nedir Bu Kara Delik?

Kara delikler yer çekiminin çok fazla olduğu , ışığın bile oradan geçemediği yerdir.Eğer  bir yıldız öldüğünde madde çok küçük bir alanda sıkışırsa kara  delik ortaya çıkar.

Kara delikler ışığı geçirmediği için insanlar kara delikleri göremezler.Özel olarak tasarlanmış aletler kara delikleri görebilir.Bu özel teleskoplar yardımı ile izlenen kara deliklerin yakınında bulunan yıldızların nasıl diğer yıldızlara göre farklı davrandıkları görülebilir.

Kara  delikler çok büyük veya küçük olabilirler. Bilim adamları en küçük kara deliklerin bir atom büyüklüğünde olabileceğini belirtmişlerdir.Bu seviyede aşırı küçük olan bir kara deliğin bile bir dağın kütlesine sahip olabileceği söylenir.

Yıldız olarak adlandırılan kara delikler 20 güneş kütlesine sahip olabilir.Samanyolu Galaksisi içinde dahi bir çok kara delik olabileceği söylenir.

En büyük kara deliklere süper kütle denir. Bilim insanları her büyük galaksinin merkezinde süper kütle bir kara deliğin bulunacağını belirtmişlerdir. Süper kütle kara delikler milyonlarca güneş kütlesine sahip olabilirler.

Bilim insanları oluşan her galaksinin aynı zamanda kara delik oluşturduğunu söyler.

Peki bilim insanları uzayın karanlığında kara  delikleri nasıl buluyorlar? Bir kara delik görülmez,  çünkü yerçekimleri tüm ışığı kara deliğin ortasına çeker. Ancak bilim insanları kara deliklerin çevresindeki yıldızları ve etrafında gazı nasıl etkilediğini görebilirler. Bilim insanları yıldızların hangi yörüngede gezdiklerini görerek kara  delikleri bulabilir.

Bir kara delik ve yıldız  birbirlerine aşırı yaklaştığında bir ışık yayarlar. Bu ışık insan gözü ile görülmez. Bunun için özel yapım uydu ve teleskoplar kullanırlar.

Dünya bir kara deliğe düşebilir mi? Bilim insanları  dünyanın bulunduğu galakside yeterince kara delik bulunmadığından dolayı bunun gerçekleşmeyeceğini savunurlar.

Peki bir yıldız olan Güneş kara deliğe dönüşebilir mi? Hayır, çünkü güneş kara deliğe dönüşecek büyüklükte bir yıldız değildir.

2 comments / Add your comment below

  1. Evrenin en doğal yapısı mutlak son olarak kara deliklerde yıldız ve gezegenler için büyük bir son. Döngü içinde doğum ve ölüm gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir