e spor

Sporun Gelecek Hali: eSpor

20 yıl önce bilgisayar oynarken ünlü olmak ve para kazanmak kimin aklına gelirdi. Demek ki birilerinin aklına gelmiş. Her şey aslında gelecekle aramızdaki bağda. İnsanlığın spora olan tutkusu o kadar yüksekti ki rekabete dayalı bu genlerimiz artık yaşlanmış ve kendini değiştirmekte zayıf kalan spor dallarından daha da ileri gitmeliydi. Rekabet her alana yayılmalı ve her şekle bürünmeliydi. Bu da günümüzün en hızlı gelişen sektörü sayesinde olacaktı; TEKNOLOJİ.

Teknoloji rekabet duygumuzu bir üst seviyeye çıkarmamıza yardımcı olacak olan şeydi. Yazılım ve donanımların gelişmesi çok daha kaliteli oyunlar yapılmasına fırsat verdi. Bu oyunlar rekabet genlerimizi kabartmanın yeni yolu olacaktı.

Tamamıyla refleks ve sabra dayalı bu teknolojik yeniliğe elektronik spor adı tam da bu gelişmeye verilecek isimdi beklide. Dünya üzerinde yarım milyar insan oyun oynuyor. Herkes oynadığı oyunlarda en iyisi olmak için çabalıyor. En iyi olanlar sanki futbol takımı kuruyormuşçasına birbirleriyle toplanarak farklı takımlara karşı rekabete girişiyorlar. İnsanlar gönül verdikleri bu oyunlarda belli oyuncu ve takımların fanları haline gelerek esporun gelişiminde katkıda bulunuyorlar. Gelişen espor kurumsallığı da beraberinde getiriyor. Öyle ki bugün bir bilgisayar karakterine yön veren profesyonel espor oyuncuları milyon dolarlara varan anlaşmalara imza atıyorlar. İnternette oynadıkları maçları canlı olarak yüz binlerce insan takip ediyor.

Özellikle Güney Kore ve Çin gibi uzak doğu ülkelerinden çıkan profesyonel espor oyuncuları başarıları sayesinde dünya çapında çok büyük üne kavuşuyorlar.

Şuan da espor arenasının öncü elçileri konumunda ki espor takımları 300 milyon doları aşan değerleri ile onlarca yıllık spor takımlarını şimdiden egale etmiş durumdalar. Şunu da belirtmekte fayda var ki espor şuan emekleme aşamasında ve eğer eski spor branşları kendini yenilemekte başarı olamadıkları takdirde yeni spora yenik düşeceklerdir.

Ayrıca birçok takımın ve tanınmış kişinin bu alana yatırım yaptığını söylemekte fayda var.

1 comment / Add your comment below

  1. Merhabalar. Bende bir e spor müsabakası için çadır kurulumunda bulundum. Bizim fuar çadırı diye nitelendirdiğimiz çadır tipinden kurulum sağladık. İçerisinde yaklaşık olarak 5000 kişi alabilecek kapasitede büyük bir çadır kurduk. Müşterilerimiz umarım beğenmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir