yıldız

Gök Bilimciler Uzayda Garip Hareketleri Takip Ediyor

Hindistan Mart 2019’da kendisine ait bir uyduyu geliştirdiği bir füzeyle vurdu ve yörüngede bir enkaz yığını oluşmasına sebebiyet verdi. Birçok devletin casus uçaklara karşı çalışmalar yaptığı bir zamanda Hindistan tarafından gelen bu saldırgan hareket bir çok devleti kızdırdı. Hindistan ordusu tarafından yapılan bu güç gösterisine kısa zaman sonra Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Sekteri Heather Wilson’dan tepki geldi. Uzay Vakfı’nın yıllık uzay sempozyumunda konuşan Wilson, Hava Kuvvetlerinin gücünü bir sonraki savaş alanı olarak uzaya kaydırmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Bunun sebebi olarak Wilson, Birleşik Devler ordusunun uzay teknolojisinde gelişmesinin ülke güvenliği adına caydırıcılık taşıyacağını belirtti.

Bu hafta başlarında uydu izleme şirketi olan ExoAnalytic Solutions, iletişim uydusu Intelsat 29e’nin hatalı davrandığını fark etti. Teleskoplar ile toplanan görüntülerde uydunun yanıcı gazlar sonucu patlayarak parçalandığı tespit edildi. Uydunun tam olarak ölüm nedeni bilinmemekte.

Tüm insansız uçaklar gibi, uydular da küçülmeye devam ediyor. Bu sayede yeni silahlar için çok daha fazla alan açılıyor. Birkaç gün önce Rusya’da ki bir enstitüde astronomlar yörüngede diğer uydular arasında manevra yapan anormal bir uydu fark ettiler. Bu uydu tam olarak kime ait bilinmiyor ama Sputnik Haber Ajansına göre bu ABD’ye ait bir uydu ki muhtemelen öyle. Rusya, ABD ve Çin gibi devletler geliştirdikleri yeni mikro uydular ile rakiplerinin uydularını manipüle etmeyi ve ele geçirmeyi amaçlıyorlar.

Birçok bilim kurgu filmine konu olan bu uzay savaşları görünen o ki gerçekleşmek yolunda hızlı adımlar ile ilerliyor. Siz ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir