Python Notlarım #4 – Döngüler

Python da for ve while döngüleri ile ilgili örnekler. While Döngüsü While döngüsünde şart sağlanana kadar içerisindeki kodları çalıştırır fakat şartın var olması için while...

phyton

Python da for ve while döngüleri ile ilgili örnekler.

While Döngüsü

While döngüsünde şart sağlanana kadar içerisindeki kodları çalıştırır fakat şartın var olması için while içinde şartı sağlayacak durumu sağlamalısınız aşağıdaki örnekte sayac = sayac +1 her döngü çalıştığında sayacı şarta yaklaştırıyor. Bu kod eklenmese sonsuza kadar dönecektir. Bunu unutmayın.

For Döngüsü

For döngüsünde başlangıç ve bitiş bellidir. Genelde en çok kullanılan döngüdür ve farklı şekillerde kullanılabilir. Aşağıda farklı şekillerde kullanımlarına yönelik örnekler mevcuttur. Ayrıca break ve contiune kullanımlarına yönelik örnekler ve kısa açıklama da mevcuttur. Kodu kendiniz çalıştırarak daha rahat anlayabilirsiniz.

Kod içerisindeki %% for intro kodu kodları parça parça çalıştırmamızı sağlamaktadır. Yani kodu bloklara bölüp istenilen bölümü çalıştırabilirsiniz bu şekilde. Çalıştırmak istediğiniz bölümün üstüne gelip sağ tıklayıp Run Cell dediğinizde sadece o bölüm çalışır.

Örnek: Ekrana Girilen Sayı Kadar Yıldır Yazdırma

Örnek: Asal Sayı Bulma


Yazar Hakkında

Cevap veya Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yok

Bu yazı için henüz hiç yorum yazılmamış. İlk sen yaz.

INFO4IDEA