Python Notlarım #7 – Json – Hata Kontrolü

Json formatındaki verileri okuyabilmek için ilk önce json’ u import etmeniz gerekmektedir. Json Verisi Oluşturma ve Yazdırma Json Formatında Veriyi Okuma ve Yazdırma Alttaki kodların...

phyton

Json formatındaki verileri okuyabilmek için ilk önce json’ u import etmeniz gerekmektedir.

Json Verisi Oluşturma ve Yazdırma

Json Formatında Veriyi Okuma ve Yazdırma

Alttaki kodların çalışması için dosyanızın yanına user.json adlı bir dosya oluşturun ve şu verileri içerisine kaydedin. Daha sonrasında bu verilerden kendinize göre istediklerinizi okuyabilirsiniz. Verilerden sonra okuma kodlarını da ekledim. Kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Python Hata Kontrolü

Python da hata kontrolü için temel olarak iki ifade kullanılmaktadır. Try ve except. Try içerisine hata oluşabilecek kodlar gelmektedir. Except kısmına ise hata oluştuğunda ne yapılması gerektiği yazılmaktadır. Farklı hata durumları oluşabilir ise birden fazla except de yazabilirsiniz. Aşağıdaki kodlarda örneklerini görebilirsiniz.

Örnek 1 Try – Except

Örnek 2 Try – Except – Finally

Finally kısmı eklenirse try veya except hangisi çalışırsa çalışsın finally kısmı her zaman çalışacak olan kısımdır.

Bu örnekte liste okunuyor ve hata tipi farklı ise hata veriyor, sıfıra bölme hatası oluşursa farklı bir hata veriyor, eğer bu iki durumdan başka bir durum oluşursa, bilinmeyen bir hata var ise sys kütüphanesi sayesinde oluşan hata ekrana yazdırılıyor ve en sonunda yani Finally kısmında işlemin bittiğini yazıyor. Burada her eleman okudunduğunda işlem bitti yazar.


Yazar Hakkında

Cevap veya Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yok

Bu yazı için henüz hiç yorum yazılmamış. İlk sen yaz.

INFO4IDEA