one signal 9

Ücretsiz WordPress Bildirim Eklentisi – OneSignal

WordPress alt yapısı ile çalışan bir siteniz var ve kullanıcılarınızı güncel içeriklerinizden haberdar etmek istiyorsanız facebook sayfası, twitter sayfası vs. den çok daha hızlı onlara yazılarınızı bildirmek isterseniz gerçekten çok güzel bir özellik. Yazı girdiğinizde otomatik olarak sitenizdeki bildirimleri açan tüm kullanıcılarınıza anında içeriğiniz gönderilmektedir. Bu hem bilgisayarlarda hem de telefonlarda çalışmaktadır. Bu özellikleri sadece WordPress İçin değil birçok platform blogger vs. veya size ait olan yazılımlarda bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben genelde kullanıcılar WordPress kullandığı ve bizimde WordPress alt yapısı kullandığımız için WordPress üzerinden anlatacağım ama genel mantık aynı olacağından çok problem yaşamazsınız diğer yapılarda da. Açıklama yeter şimdi bu özelliği sitemizde nasıl kullanacağız bununla başlayalım.

 1. Adım: İlk önce https://onesignal.com/ adresine gidip kendinize bir üyelik açın.

Resimde işaretledim Site açıldığında “LOG IN” kısmına tıklayın ve açılan pencereden “Sing Up” yazısına tıklayın. Üyelik oluşturma ekranı gelecektir.

Bu ekran geldikten sonra ister Google, isterseniz Facebook ve isterseniz Github hesap hesapalrından birini kullanabilirsiniz veya altta bulunan mail ve şifrenizle kayıtta olabilirsiniz. Tercih size bağlı.

 1. Adım : Kendi Sitemizi OneSignal’ e Ekleme

Kayıt olduktan sonra üye girişi yapınca siteye karşınıza çıkan ilk ekran alttaki gibi olacak sizde info kısmı olmayacak o bizim site için oluşturduğum uygulama. Sizde sadece “Add a new app” yazacak. Yani yeni uygulama ekleme. Bu kısma tıklayın.

Buraya sitenizin adını yazın veya farklı bir şeyde yazabilirsiniz. Sadece bende info yazdığı gibi sizde de görünen isim olacak. Sonra “CREAT” butonuna basın.

Uygulamaya isim verdikten sonra karşınıza alttaki ekran gelecek. Bu kısımda işaretlediğim alana tıklıyoruz.

Biz web sitesinde kullanacağımız için bunu seçeceğiz. Mobil ve masaüstü de olsa bildirimler bu kısmı ayarlayınca iki şekilde de çıkacaktır kullanıcılarınıza.

Web Push’ u seçin ve NEXT butonuna tıklayın.

Buradaki aşama önemli NEXT dedikten sonra açılacak ekran bu:

Burada biz WordPress kullandığımız için Website Builder kısmından WordPress seçiyoruz. Sonra sayfayı aşağı kaydırınca sitemiz için gerekli ayarlar kısmını görebilirsiniz.

Burada site adınızı, adresinizi, logonuzu  ve eğer siteniz HTTPS değilse alttaki kısmı açıyorsunuz HTTPS ise onu açmanıza gerek yok. Sonra bu kısımları doldurduğunuzda “SAVE” butonuna basıyoruz.

Ve size eklentiyi aktif edebilmeniz için size “APP ID” ve “APP KEY” vermekte. Bunları OneSignal eklentisini kurup onun ayarlarına ekleyeceğiz.

 1. Adım: One Signal Eklentisinin Kurulması

WordPress admin panelde iken Eklentiler->Yeni Ekle kısmına gelin. Ve arama kısmına “OneSignal” yazın. Arama sonuçları aşağıdaki gibi gelecektir. Bende sitede şuan aktif kullanıldığı için yüklü gözükmekte.

Eklentiyi kurun, etkinleştirin ve “APP ID” ve “APP KEY” kısımlarını düzenlemek için içine girin. “Configuration” kısmına. Burada en başta size sitede verdiği id ve keyi sormakta bunları buraya girin ve ssl kullanıyorsanız ayarı aktif yapın.

Safari Web ID kısmı için siteye tekrar dönün ve sitenin üstünde bulunan “SETTINGS” kısmına tıklayın. Karşınıza alttaki ekran gelecek. Ve Apple Safari kısmında düzenleme butonuna basın.

Bu ekranda site adınızı ve adresinizi tekrar girin. Eğer kendi logonuzu yüklemek isterseniz. “I’d like to upload my own notification icons” şıkkını işaretleyin. “SAVE” butonuna basın ve INACTIVE yazısının ACTIVE olduğunu göreceksiniz. Üstüne tıklayın ve Safari Web ID nizide bu şekilde alabilirsiniz.

Bu kısımda artık Web Bildirimleriniz artık aktif. Eklentinin diğer ayarlarını kullanarak kullanıcılar için Türkçeleştirme yapabilirsiniz. Onları tek tek yazmayacağım. İngilizceniz yeterli değil ise Google Translate’ i kullanabilir veya Goole Chrome da sağ tık yapıp “Sayfayı Türkçeye Çevir” şeklince Türkçeleştirerek ayarlarınızı kolayca yapabilirsiniz. Çok fazla uzatmamak için onları atlıyorum.

 1. Adım : Kullancılara Bildirim Gönderme.

Yeni yazı ekle dediğinizde veya yazdığınız bir yazıyı düzenle dediğinizde yazı yazma ekranında artık şu kısmı göreceksiniz.

“Send notification on post publish” tiki yeni yazılarda aktif olarak gelir. Güncelleme yaparsanız işaret kalmış olarak gelir ama siz işaretlerseniz güncelleme yaptığınız da dahi kullanıcılarınıza artık bildirim gitmiş olacaktır.

WordPress Web Tarayıcı Bildirimleri yapma eklentisi olan OneSignal kurulumu ve yapılışını anlattım. Eklenti ücretsiz ve sınırsız kullabilirsiniz. Ayarları da kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Benim sitem de kaç kişi bildirimleri açmış, kaç kişiye ulaşmış görmek isterseniz. OneSignal.com adresine gidip hesabınıza girdiğinizde bu analizlere de ulaşabilirsiniz.

Ve OneSignal ile gönderilen bildirimin görüntüsü.

Telefondaki görünüm

3 comments / Add your comment below

 1. Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at info4idea.com promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir