https yönlendirme 1

WordPress Http’ den Https’ e Yönlendirme

SSL sertifikası aldınız ve WordPress siteniz var ve nasıl http linklerimi Https e yönlendirebilirim diyorsanız. Size bu işlemi hızlıca yapabileceğiniz yolu göstereceğim.

Yönlendirmede İlk Adım

İlk önce admin paneline giriyorsunuz. Daha sonra Ayarlar->Genel kısmına giriyorsunuz. Bu kısımda WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi(URL) kısımları http’ den https’e çeviriyorsunuz.

Yönlendirmede İkinci Adım

Bu işlemi yaptığınızda https ile siteniz açılır. Sorun olmaz ama hala http ile girerseniz http olarak açıldığını göreceksiniz. Şimdi bunu halledelim.

Bu işlem için .htaccess dosyasında biraz oynamamız gerekiyor. Bu dosya public_html klasörü altında sunucunuzda bulunur. Yapacağımız işlem 301 yönlendirmesi olarak isimlendirilir. Yani kısaca http olarak açılan siteyi otomatik https adresinize gönderecektir.

Bu işlem için gerekli kod bu kodu .htaccess içine bu kodu ekleyin. Bu kod zaten sizde var ama biraz daha az satırlı. Burada bizim sitemizin adı yazıyor. Göreceğiniz üzere https le olan link o kısma sizde https olan linkinizi yazın ve .htaccess dosyanızın içine kaydedip sunucuya atın sonra siteye nasıl girerseniz girin https olarak açılacaktır.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 Yönlendirmede Üçüncü Adım

Eğer bu 2 kısmı yaptınız fakat siteniz açıldığında alttaki gibi bir uyarı alırsanız. Güvenli olmayan içerik engellendi şekilde. Çözüm için yapmanız gereken şey…

Bu hatanın giderilmesi için wp-config.php dosyanızı açıp ftp üzerinden ulaşabilirsiniz <?php kısmının altına

[html]

$_SERVER['HTTPS']='on';

[/html]

bu kodu ekleyin. Bende 2 adımı hallettiğim de yönlendirme tamamdı. Fakat temanın bazı kısımları yüklenmeyip hata veriyordu. Temayı aldığım firma yardım etti bu hata da bu şekilde çözülmüş oldu. Sizde de böyle bir durum oluşursa 3.adımı da yapıp sorunu giderebilirsiniz. Ama siz hata olmasa da yapın bu adımı sadece yapmaz iseniz sorun olabilecek kaynağı göstermiş oldum.

Not:

Eğer .htaccess dosyası yoksa not defterini açıp bu kodu kopyalayıp içene yazıp tabi ki site adresinizi güncelleyip kaydedin. Ve sunucunuz da public_html klasörü altına atınız.

1 comment / Add your comment below

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir